Kanadské kompletní krmivo pro psy
V období růstu vašeho psíka se rozhoduje, jak bude vypadat po zbytek svého psího života, o stavu jeho chrupu, kvalitě srsti, síle drápů, zdraví kostí a kloubů, do značné míry se v závislosti na výživě formuje i jeho povaha, sebevědomí a temperament. Aktivní a rostoucí štěně jakéhokoliv plemene potřebuje ke svému vývinu vysokou přesně vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Zdravý růst a vývoj dává základ pro celý další život psa. Volba vhodného krmiva pro štěňata tedy zasluhuje nejvyšší pozornost a na jeho kvalitě by neměl majitel v žádném případě šetřit. Zdravý, veselý a dlouhověký pes vyroste pouze ve správných podmínkách dokonalé výživy. Co zavčas nedostanete do štěněte, už nikdy nedoženete.
Štěněčí období se u psů liší v závislosti na velikosti plemene. Trpasličí a malá plemena se stávají dospěláky již v prvním roce života. Velké plemeno (do 45 kg) může být štěnětem 12 – 18 měsíců jejich života a v 18 měsících končí jejich růst. U obřích plemen (nad 45 kg) je růst ještě pomalejší. Konečné hmotnosti dosahují v 18 měsících, ale vývoj kostí, zejména lebky, je ukončen až ve 2 letech.
Po celé toto období je nutný pečlivě vybalancovaný přísun základních živin, minerálů pro silné zdravé kosti, vitamínů. U velkých plemen je důležitý obsah glukosaminu a chondroitinu - nezbytných pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Nevhodně zvolené krmivo pro štěňata může mít v budoucnu za následek spoustu zdravotních problémů.
Například: Nevyvážený poměr základních živin či základních stavebních kamenů - vápníku a fosforu – může mít za následek nerovnoměrný vývoj jednotlivých částí organismu. Nejčastějším případem bývá, že kostra velkých a obřích plemen nestíhá rychlý nárůst měkkých částí v období tzv. překotného růstu - kolem 3. měsíce, ale i později.
Psí dospělák potřebuje ke svému životu vyvážený poměr proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Kompletní a vyvážená strava pro psy zajistí výbornou kondici, výkony, vzhled, zdraví a dobrou náladu dospělého psa. Je třeba přihlížet k podmínkám prostředí a zátěži kladené na vašeho mazlíčka či pomocníka.
Pes s běžnou aktivitou představuje typického domácího městského psa, jehož činnosti se skládají z příjmu potravy, nejnutnějšího denního venčení typu ven-vyčůrat-zpět bez zbytečných kroků navíc a některých domácích aktivit jako je akční vítaní svého pána. Poté většinou následuje jen přesun z jednoho křesla na druhé. Vedle těchto miniaktivit musíme brát na vědomí i energii bazálního metabolismu, tedy energii potřebnou pro zachování funkcí organismu.
Ovšem každý pohyb navíc, od vrtění se v pelíšku a domácího aportování plyšovou hračkou po vysokou aktivitu psů pracovních a sportovních, potřebu přijmu energie více či méně zvyšuje. Ideální stav pro doma drženého psa je mírně zvýšená zátěž. Ačkoliv chlupáč válející se celý den na gauči vypadá velice spokojeně, mírně zvýšenou zátěž jednoznačně upřednostňuje.